Športový klub SLOVAN SOLIVAR 1933-2022
Každá činnosť s určitým cieľom má svoje začiatky, históriu, je poznačená vývojom. Dlhú a bohatú minulosť má klub ŠK Slovan Solivar.
Začiatky futbalu v Solivare siahajú do roku 1933
Aj v Solivare, podobne ako aj v niektorých ďalších obciach okolo Prešova, už v prvých rokoch po skončení prvej svetovej vojny a vzniku Československej republiky amatérsky futbal začal písať svoje dejiny. "Mladí naháňali loptu z handier na plochách, kde sa dalo aspoň trochu hrávať - V Soľnej Bani napríklad pred kostolom - Soľným skladorn, na Omlášoch pri Stavenci, pri Soľnom potoku," spomína Karol Minarčík "V Soľnej Bani uličná jedenástka mala názov ŠK Zora. Asi v roku 1932 - 1933 založili Fritz, lekár Fay, Szász, Španner a ďalší nadšenci klub Slovan Solivar. Vytvorilo sa futbalové mužstvo zo soľnobanských a solivarských hráčov, zároveň bol v tom čase založený robotnícky športový klub RSK Baník Sol'ná Baňa, ktorý nemal ihrisko a majstrovské zápasy musel hrávať na 'Šviňskim pľacu' - trhovisku. Po skončení druhej svetovej vojny sa rozpadol a jeho inventár sa dostal do TJ Slovan Solivar."
Prvým predsedom klubu sa stal Imrich Ďuraško. Ten neskôr vybavil územie pod Stavencom na lúke pri kaplnke Trojica, ktoré slúžilo ako ihrisko. Za svoje peniaze kúpil Falatovcom prvé dresy. Boli biele s červeným golierom a modrým pásom cez hrudník. Mužstvo sa volalo ŠK Zora. Hausovci ešte nemali ihrisko, hrali len na bránky z kameňov a dresy si museli kúpiť sami.
Organizačný výbor nabádal chlapcov z oboch mužstiev, aby sa zlúčili do jedného klubu. Ako prví s tým súhlasili Pavol a Karol Hausovci, pretože sa im zapáčila myšlienka hrať na väčšom ihrisku. Na prvej spoločnej schôdzi sa riešil názov. Navrhované boli Slávia, Sparta, Solivarčania, ŠK Slovan. Väčšina prítomných hlasovala za ŠK Slovan Solivar, klub vznikol v roku 1933. Potom došlo k registrácii v košickej župe. Najprv mužstvo zaradili do najnižšej skupiny, ale o rok hrali o kategóriu vyššie.
Areál na Tajchu - 1937 - 1975
Keď v roku 1937 za prvej Československej republiky vznikol tento areál na Tajchu, tak mala existovať zmluva, podľa ktorej vtedajšie štátne lesy na 99 rokov venovali tento areál ŠK Slovan Solivar. Ten nový nie je právnym nástupcom, ale vtedajší úmysel lesov bol jasný. Naši predkovia chceli, aby sa tam hral futbal. Ten sa tam hral 38 rokov od roku 1937 do roku 1975, na konci bolo už len hokejové ihrisko. Od roku 1975 sa tam 45 rokov nehral regulárny futbal. Ktokoľvek mohol požiadať, stálo to ladom.
Po vzniku Československa existovali vedľa seba tri obce - Soľná Baňa, Solivar a Šváby (od roku 1971 sú pod jedným názvom Solivar súčasťou Prešova). Uličné jedenástky vznikali i v Soľnej Bani i v Solivare. Slová Karola Minarčíka doplníme, že skupina nadšencov futbalu založila Telovýchovnú jednotu v Solivare 6. júna 1933. Štátna lesná správa povolila prvá stálejšie ihrisko pri Božej muke pod Guľvasom (Dulovou Vsou). ,Druhé futbalové družstvo vtokoch 1934 - 1935. "Predstavte si oduševnenost' fanúšikov, ktorí na zápasy prichádzali za každého počasia," zvýrazňuje bývalý tajomník. Samozrejme, popri ťažkostiach v základnom materiálno-technickom i finančnom zabezpečení, prvoradou bola otázka stáleho ihriska. "Pod Taichom bolo vybudované ihrisko na konci Masarykovej republiky. Plocha bola ako svah, breh, museli sme ju vyrovnať čakanmi a lopatami. Nadšenci vyvinuli veľa úsilia, ale ihrisko malo nevyhovujúce rozmery a z troch strán a museli ho ručne vyrovnať lopatami a čakanmi.V Solivare spočiatku existovali dva tímy. Prvú jedenástku s pokročilejšími hráčmi viedol Ľudovít Haus, drúhu, tú menej skúsenú, viedol Mikuláš Falat. V prvom zápase boli úspešnejší Hausovci, ktorí vyhrali nad Falatovcami rozdielom dvanástich gólov.
Areál Kutuzovova - v súčasnosti kúpalisko Plaza Beach 1975 -2008
Od roku 1975 sa futbal hral v areáli na Kutuzovovej ulici. V roku 2003, keď solivarský futbal oslavoval 70. výročie, bol pri tejto príležitosti vynovený futbalový športový areál a klub začal pôsobiť pod hlavičkou FC Ozex. V roku 2007 prešovskí poslanci schválili odpredaj pozemkov v areáli s podmienkou, že do roka musí mať súkromník platné stavebné povolenie na výstavbu bazénu. V roku 2008 súkromná spoločnosť podmienku splnila a postavila v areáli soľankové kúpalisko. Futbalové ihrisko vtedy síce zostalo zachované, ale kluby boli pred sezónou 2008/2009 odhlásené zo súťaží. Dôvodom mala byť finančná neúnosnosť solivarského futbalu a nízky záujem divákov.
Obnova značky klubu 2012 -2019
ŠK Slovan Solivar zažil úspechy, fungoval niekoľko desaťročí. V roku 2008 bol areál ŠK Slovan Solivar predaný a futbal na Solivare zanikol aj pričinením mesta Prešov . Po štyroch rokoch však prišla pozitívna správa. Značka ŠK Slovan Solivar sa obnovila. Predsedom klubu sa stal Pavol Straka. Odvtedy klub pravidelne každý rok organizuje mládežnícky turnaj o pohár predsedu ŠK Slovan Solivar.
2012 - bola podpísaná petícia za obnovenie klubu ŠK Slovan Solivar. V apríli tohto roka bol na Ministerstve vnútra SR zaregistrovaný klub pod staronovým názvom ŠK Slovan Solivar, ktorého cieľom je pokračovať vo futbalovej tradícii s dôrazom na výchovu mladých futbalových talentov. Vedenie klubu prevzal predseda Ing. Pavol Straka. Mestská samospráva schválila výstavbu futbalového ihriska na Zborovskej ulici, teda pri Tajchu, kde stál kedysi. Bol vypracovaný kompletný projekt. Vzhľadom na nedostatok financií, iné priority mesta a neochoty vedenia mesta sa podarilo postaviť ihrisko iba o malých rozmeroch 60x30m bez šatní a potrebnej infraštruktúry, čo neumožňovalo hrať oficiálne futbal. Nepodarilo sa zrealizovať ani prenájom pre ŠK Slovan Solivar. Malé futbalové ihrisko pomaly chátralo.
Činnosť klubu v roku 2019
V roku 2019 bol zvolený nový výbor ŠK Slovan Solivar. Prezidentom sa stal Emil Blicha. Po prenajatí športového areálu na Tajchu klub na vlastné náklady upravili a sprevádzkovali športový areál a zrealizovali rekonštrukciu šatní. V roku 2019 bol realizovaný nábor žiakov do mládežníckych družstiev. V septembri sa začal tréningový proces žiakov na športovom štadióne na Tajchu. Počas zimného obdobia pokračovala tréningová činnosť v telocvični.
Činnosť klubu v roku 2020
Hlavným cieľom tejto dlhodobej iniciatívy miestnych funkcionároch športového klubu, bola obnova futbalového života v lokalite a vytvorenie domácich podmienok pre prípravu budúcich futbalistov a to hlavne od tých najmenších kategórií až po kategóriu dospelých, čím by sa mohla obnoviť stála činnosť bývalého klubu na domácom ihrisku v tejto mestskej časti. Klub chce stabilizovať káder A-mužstva a personálne posilniť posty trénerov pre všetky mládežnícke kategórie.
Činnosť klubu v roku 2021
V roku 2021 bola ukončená výstavba šatní so sprchami, toaletami a skladovými priestormi. Boli vykonané prípravy práce a projekty pre vybudovanie veľkého futbalového ihriska. Klub prihlásil a zabezpečil účasť A-mužstva v oblastnej futbalovej súťaži a vytvoril podmienky pre stabilizovania kádra A-mužstva a personálne posilnil posty trénerov pre všetky mládežnícke kategórie.
Činnosť klubu v roku 2022
V roku 2022 sa klub zapojil do niekoľkých projektoch organizovaných SFZ a PSK. Cieľom bolo získanie finančných prostriedkov na dobudovanie športovej infraštruktúry , hlavne veľkého futbalového štadióna. V roku 2022 vznikla futbalová akadémia, ktorá zastrešuje mládežnícke kluby U7,U9,U11,U13 a U15. Hlavným cieľom dlhodobej iniciatívy miestnych funkcionároch športového klubu, je vybudovanie veľkého futbalového ihriska s potrebnou infraštruktúrou a vytvorenie podmienok domáceho prostredia pre A mužstvo a všetky kategórie žiackych mužstiev. Vznik futbalovej akadémia Slovan Elba Solivar, ktorá zastrešuje mládež v ŠK Slovan Solivar.